MUZIKANT  S  KYTAROU

Zrod a konec kytary

 

 

Po dlouhatánském hledání jsem zjistil, že pokud chce člověk koupit i velmi dobrou kytaru, nemusí chodit zase tak daleko.

Hned povím proč.
Stačí jen domluvit se s několika muzikanty a každý sám potom navštívit větší než malé množství prodejen  hudebními nástroji v okolí.

 

Poté nezávisle na sobě zjistíte, že v cenách nižších jsou nabízeny kytary vesměs zahraniční výroby, které mají blíže spíše k hračkám než k hudebnímu nástroji.

Mezi výrobky v ceně kolem 5 tisíc káčé se dá najít i několik podezřele dobrých kusů, které se již dají řadit mezi hudební nástroje a tudíž se nechají naladit a jakž takž znějí a hrají.

Mezi výrobky v ceně kolem 10 tisíc káčé najdete poměrně slušné nástroje, které se v ojedinělých exeplářích začínají přibližovat běžné představě o hudebním nástroji zvaném kytara.

A dále začíná poměrně nepřehledná směsice kytar různých výrobců, v cenách od 10 tisíc dále, zhruba někam ke třiceti tisícům. Ale zde často narazíte na kus, který z nepochopitelných důvodů má cenu cca 25 tisíc, přestože kvalitou patří někam mezi ty druhé jmenované.

A hned o kus dále je nástroj, který ze stejně nepochopitelných důvodů má cenu třeba pouze 15 tisíc, ale kvalitou patří někam úplně jinam, tedy spíše do kategorie velmi dobrých nástrojů.

Při hodnocení kvality hudebního nástroje se samozřejmě vychází nejen z technických parametrů, ale také ze subjektivního dojmu těch, kteří mají za úkol nástroj ohodnotit. Mám odjakživa nedůvěru k rozhodčím v krasobluslení. Nyní i k výstupní kontrole u mnoha výrobců kytar, kde je hodnotí a oceňují.

 

Kecy jsou kecy, ale ukázaná platí.

Proto, po vyzkoušení desítek kytar mnoha značek, jsem se  rozhodl podívat přímo do výroby kytar Rieger Kloss v Krnově. Tyto mě totiž zaujaly v několika obchodech po celé republice svým vyrovnaným a neobvykle mohutným zvukem.

Tak jsem si řekl - proč hledat pro mně cenově přijatelný nástroj (tedy do cca 20 tisíc) mezi korejci, japončíky a dalšími. Půjdu hledat hned za humna, tedy do Krnova. V posledních letech zde vyrábějí již jen celomasivy a kvalita je někde jinde než třeba v roce 2002.

Při návštěvě skladu firmy si na mé doporučení koupili kytary kolegové (Vojkůvka a spol.).

Bohužel však momentálně nebyl k dispozici takový kus, který by mi vyhovoval do ruky, protože jsem zvyklý držet krk kytary jako vidle a barré hraji jen v případě, že se kilo nedá zahrát jinak.

Proto Mistr kytarář firmy Rieger Kloss, pan Petr Matýsek, začal vyrábět kytaru na zakázku přímo pro mně.

Oba jsme byli zvědavi, jaký nástroj nakonec vznikne. Některé prvky zdobení a především volba materiálů jsou nestardandní, proto půjde o trochu odlišný kus. Ale to jsou jen detaily, které jsem si ukecal a nemají na kvalitu nástroje žádný vliv. Na druhé straně je příjemné si nechat udělat například i krk kytary právě do vlastní ruky. Tedy takový, který kopíruje třeba i všechny kosti ruky a hráčské zvyklosti zadavatele.

Následující  fotoreportáž je z první návštěvy a koupě kytar, poté už z výroby kytary na zakázku a dalšího dění kolem.


  

Zajímavou reportáž můžete shlédnout také zde: http://www.stream.cz/video/169443-jak-se-co-dela-kytary


Poznámka:

Bohužel, výroba kytar byla v Krnovském Rieger Klossu nedávno definitivně zastavena.