MUZIKANT  S  KYTAROU

Motto:  Každý chlap je dobrý - alespoň jako odstrašující příklad...

 

Kdo, kde, kdy a proč jsou Karlováci?

 

          „Karlováci“ si  říkáme podle místa vzniku kapely a působení jejích členů.  Prapůvodní hraní v tehdy domovské hospůdce U Bohouše v Karlově pod Pradědem (Malá Morávka) a další, i pracovní vazby na Karlov daly kapele název.

Karlováci mají repertoár na festivaly i country bály, hraní v klubech i na velkých pódiích. Téměř týden co týden vystoupení, rezervace na všech stolech. Co víc si může kapela přát?
Přesto jsou „Karlováci“ kapelou, trochu se vymykající obecným zvyklostem. Snad také proto, že sami neznají přesný počet svých členů. Kolem základního pětičlenného muzikantského jádra se často scházejí i další muzikanti z řad příznivců country, chatařů či muzikantů z jiných kapel.

První pozvání na hraní mimo Karlov na sebe nenechala dlouho čekat, muzikanti základní sestavy dali dohromady širší repetoár a vystoupení U Bohouše jsou od té doby spíše jakousi občasnou veřejnou zkouškou.
Repertoár tvoří jak klasické country písně, tak i některé country hity 60 - 80 let, ale i bluegrassové a instrumentální skladby. Tajemství oblíbenosti kapely tkví hlavně ve vyváženosti repertoáru a velmi přijatelné ceně za vystoupení.
Na svá vystoupení vyjíždí ve víceméně ustálené sestavě. Jen v loňském roce odehráli přes 60 koncertů na akcích velkých, klubových i menších soukromých oslavách. 

Netradiční vznik kapely přibližuje neoficiální kapelník Karlováků, baskytarista Petr "Boubác" Bobek, dlouholetý muzikant:
         „Kapela Karlováci vznikla po bolševicku, tedy odspodu. Tedy nikoli tak, že by nějaký osvícený kapelník dal dohromady muzikanty a s nimi vtiskl kapele tvář a repertoár. Někdy před lety se začali scházet kamarádi muzikanti z různých kapel v karlovské hospůdce U Bohouše, a postupně zjistili, že znají společně dost písniček, které si tam při kytaře mohli zazpívat. Páteční tzv.kytarové schůze se pak stávaly pravidelnými a jednotliví muzikanti se postupně vybavili nezbytnou technikou, aby nás bylo slyšet i v hlučnějším prostředí či na větším pódiu. No a tak už to funguje několik let.“       
Jednotliví muzikanti Karlováků působí také v jiných kapelách a hraní s Karlováky je tak jedinečnou relaxací či příležitostí ke zdokonalování se ve zpěvu a vyhraní se. Mandolínistka a zpěvačka Iva Foltýnková a hráč na dobro Karel Soukop hrají ještě s opavskými Bluegrass Comeback a v kapele Welcomedrink quartet, banjista Petr Solich je z  původně z kapely Bodláci, foukačkář a kytarista Honza Macháček, no a již jmenovaný bývalý rocker Boubác, který hraje v kapele Modulor. Toto dloholeté jádro kapely pak čerstvě doplňují  kytaristé Marek Zavřel (Welcomedrink quartet) s Honzou Pintérem (Modulor).

S Karlováky je však možno vidět a slyšet i další muzikanty a příznivce country. Nejsou výjimkou večery, kdy se sejdou třeba dvě mandolíny, dvě banja, dvoje i troje housle nebo kytary či foukací harmoniky.